تبلیغات
مدرسه بسکتبال ستارگان - خرما-میوه ای ارزان،انرژی بی پایان
مدرسه بسکتبال ستارگان
تمرین جدی همراه با نظم

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

خرما-میوه ای ارزان،انرژی بی پایان

این میوه سر شار از انواع ویتامین از جمله،آ ،ب، ث،ای،و دارای فلزات معدنی مثل فسفر ،کلسیم ، آهن ،ید و منیزیم میباشد که هر کدام از این مواد در سلامتی انسان نقش بسزایی دارد.

این میوه به خاطر داشتن منیزم ضد سرطان بوده .برای شنوایی،بینایی،درد کمر،درد مفاصل ،سیاتیک،درمان سینه و ریه مفید است .

این میوه، به علت دارا بودن فیبر و خاصیت ملین بودن آن ، سیستم گوارشی را به تحرک وا میدارد.

خرما به علت داشتن منیزیم ، انرژی عضلانی بدن را تقویت میکند و نیروی عمومی بدن را افزایش میدهد و به علت داشتن فسفر و منیزیم موجب تقویت حافظه میشود.

خرما میوهای قدیمی است، میوای که از درختی عمل میآید که جزو تیره نخل‌هاست و در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری پرورش مییابد.

عدهای خاستگاه آن را هندوستان میدانند و باستان شناسان معتقدند کاشت این درخت به پنج هزار سال پیش برمی گردد.

گفته میشود که نخل خرما از ایران به چین برده شده و در کشورهای اروپایی مانند اسپانیا کشت شد.

خرمای ایرانی گونههای متعددی دارد که مصارف هر کدام از آنها متفاوت است ، گونههایی مانند مهتری ، سلانی ، شهمران ، کلوته و … که در میان این گونهها شاید نام”مضافتی” برای ما از همه آشناتر باشد ، گونهای از خرما که به شکل رطب در بازارهای داخلی و خارجی با طعمی بسیار دلچسب به فروش میرسد.

درباره ارزش غذایی خرما، تاثیر آن بر سلامت انسان و نقش آن در هرم غذایی مطالب زیر خواندنی است :

خرما در هرم غذایی

خرما از ارزش غذایی خوبی برخوردار است و باید آن را در هرم مواد غذایی میوه به حساب آورد.

با توجه به کوچکی هر عدد خرما، هر واحد آن شامل دو تا سه عدد خرما است که چنانچه بر اساس نیاز روزانه دو تا سه واحد میوه میخورید، میتوانید این تعداد را به جای یکی از این واحدهای میوه استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که خرما به علت داشتن قند زیاد که بخش بیشتر آن قند ساده است، در صورت مصرف زیاد و با افزایش انرژی مصرفی ممکن است باعث چاقی شما شود.

افراد دیابتی و یا کسانی که سابقه دیابت در خانواده آنان وجود دارد باید تعادل را در مصرف خرما حفظ کنند.

ترکیبات خرما

خرما شامل ‪ ۲۵‬درصد ساکاروز، ‪ ۵۰‬درصد گلوکز و مواد آلبومینوئیدی آب و پکتین است.

خرما ویتامینهایی مانند ‪ C , B , A‬و ‪ E‬و حاوی مقادیری املاح مدنی است.

ترکیب خرمای تازه در صد گرم، شامل ‪ ۱۶۳‬کالری انرژی، ‪۹/۰‬گرم پروتئین ۳/۰‬گرم چربی، ‪ ۳۸‬گرم گلوسید، ‪ ۳۰‬میلی گرم فسفر ، ۳/۱ میلی گرم آهن ، ‪ ۵۱‬میلی گرم کلسیم و ‪۱۰‬ میلی گرم ویتامین ‪ C‬است.

به علاوه میوه خشک (خرمای خشک)، ‪ ۳۰۰‬کالری انرژی، دو گرم پروتئین، ‪ ۰/۶‬گرم چربی، ‪ ۶۰‬میلی گرم گوگرد ‪ ۵۰‬میلی گرم فسفر، ‪ ۶۵۰‬میلی گرم پتاسیم، ‪ ۶۵‬میلی گرم منیزیم، ‪ ۷۰‬میلیگرم کلسیم دو میلی گرم آهن و ‪ ۲/۲‬میلی گرم نیاسین و مقدار کمی سدیم دارد.

مقدار کالری خرما

بلافاصله بعد از خوردن یک کیلوگرم خرما، ۳۴۷۰ کالری انرژی در بدن تولید می‌شود. به همین دلیل مصرف خرما در افطار مناسب است، زیرا گرسنگی شما را فرو می‌نشاند.

این مقدار انرژی در مقایسه با سایر میوه‌ها بسیار بالاست. مقدار انرژی تولید شده در یک کیلو گرم از مواد غذایی زیر به شرح زیر است :

زرد آلو : ۵۲۰ کالری

پرتقال : ۴۸۰ کالری

برنج پخته : ۱۸۰۰ کالری

نان گندم : ۲۲۹۵ کالری

موز : ۹۷۰ کالری

گوشت بدون چربی : ۲۲۴۵ کالری

ولی همانطور که گفته شد یک کیلو خرما بیش از ۳۰۰۰ کالری انرژی تولید می‌کند.

۱۵ تا ۳۰ در صد آن را آب تشکیل می‌دهد . میوه خرما ۲ درصد پروتئین و کمتر از ۲ درصد چربی و املاح دارد. پروتئین و آب موجود در آن بسته به نوع خرما و مرحله رسیدن آن فرق می‌کند. سدیم کمی‌نیز دارد.

تاثیر خرما بر سلامتی

تاثیر خرما بر سلامتی در تحقیقات متعددی بررسی شده است.از آنجا که خرما در گروه میوهها طبقه بندی میشوداز فواید مصرف میوه و سبزی برخورداراست.

به علاوه خرما به علت چربی کمی که دارد به عنوان ماده غذایی کم چربی در نظر گرفته میشود.

به خاطر مقادیر ناچیز سدیم ، بیماران مبتلا به فشار خون بالا با مصرف آن مشکلی نخواهند داشت ، مگر اینکه با مصرف نامتعادل باعث اضافه وزن در آنها شود.

بیشترین اهمیت خرما به علت تامین فیبر گیاهی است.به گفته دانشمندان مصری ، خوردن ‪ ۸۰‬گرم خرما، ‪ ۱۰‬درصد نیاز روزانه بدن به نیاسین را جبران می کند.

“نیاسین” برطرفکننده مشکلات گوارشی، روانی و پوستی است.

این مقدار خرما همچنین پنج درصد نیاز روزانه به ویتامینهای ‪ B۱‬و ‪B۲‬ را که در سلامت اعصاب و دستگاه گوارش نقش دارند ، تامین میکند.

تاثیر درمانی :

۱- پژوهشگران می گویند خوردن خرما به تنهایی یا همراه با لبنیات از جمله شیر برای کوفتگی و خستگی مفرط ناشی از فعالیتهای سنگین بسیار مفید است.

۲- خرما الیافی دارد که در کاهش چربی و تامین پروتئین بسیار موثر است.

۳- جدیدترین تحقیقات علمی بیانگر موثر بودن خرما در رفع خشونت افراد و مایه آرامش روحی آنان است.

۴- به علت دارا بودن موسیلاژ و مواد پکتیک ، آرام کننده سرفه می باشد، و اثر رفع ناراحتی‌های سینه دارد. برای این کار از جوشانده ۵۰ گرم در نیم لیتر آب شیرینی تهیه می کنند که برای سینه درد مفید است.

۵- تنظیم کننده فشار خون – خرما می تواند در بهبود فلج اعضا، کمردرد و ناراحتی‌های مفاصل موثر باشد.

۷- مخلوط خرما با شیر تازه در بالا بردن و تقویت نیروی جنسی بسیار موثر است.

۸- اثرات ویتامین‌ها ومواد معدنی خرما

- ویتامین A، برای رشد سلول‌ها ضروری و فعالیت سلول‌ها را تشدید می کند، زیرا با کمک آن کلسیم موجود در خرما به سلول‌های بدن می رسد.

ویتامین B، تقویت کننده و سازنده سلول‌های عصبی.

ویتامین B۲، در جذب مواد هیدروکربنی سایر غذاها موثر است.

آهن، بدن انسان در هر روز ۹mgآهن نیاز دارد که در هر ۱۰۰GR خرما ۳تا ۵ MGR آهن دریافت می شود. بنابراین با خوردن چند عدد خرما در روز آهن مورد نیاز بدن تامین می شود. آهن ترمیم کننده و سازنده گلبول‌های قرمز خون است. لذا خوردن خرما درمان کم خونی است.

منیزیم، بدن انسان روزانه نیاز به MGR۲۵۰منیزیم دارد و از طرفی هرGR۱۰۰خرما در حدود mgr۶۲ منیزیم دارد. بنابراین هر گاه شخص به جای سایر مواد غذایی روزانه فقط نیم کیلو خرما بخورد تمام منیزیم بدن خود را تامین کرده است.

۹- بنابر تجربیات پرفسور « bellbet» کمبود منیزیم بدن را برای ابتلا به سرطان آماده می کند. منیزیم مقوی انرژی عضلانی ، عصبی و غدد تناسلی می باشد. هم چنین برای حفظ سلامت پروستات و کلیه‌ها لازم است.

منیزیم مانند فسفر فعالیت‌های فکری را تقویت می کند. مبتلایان به دیابت (قند) می توانند به جای قند از خرما استفاده کنند، زیرا منیزیم موجود در خرما کار کلیه‌ها و لوزالمعده را آسان می کند.

۱۰- این میوه به خاطر داشتن منیزم ضد سرطان بوده،برای شنوایی،بینایی، درک کمر،در مفاصل، سیاتیک، درمان سینه و ریه مفید است .

۱۱- براساس شواهد، در مناطقی که مصرف خرما درآنها زیاد است ، این میوه میتواند در پیشگیری از سرطان موثر باشد.

۱۲- خرما اسید اضافی معده را خنثی میکند برای سالمندان و کودکان بسیار سود مند است .

۱۳- می گویند جوشانده خرما در شیر سینه را نرم’ کلیه‌ها را درمان و از التهاب و امراض عفونی و ریزش مو جلوگیری میکند .

۱۴- در بعضی کتاب‌های طب سنتی از خرما به عنوان خون ساز یاد شده که برای افراد ضعیف المزاج بسیار مفید میباشد .

۱۵- « کورنسکی» در کتابی که در باره خرما نوشته می گوید: «مقدار کالری خرما نسبت به قند به مراتب کمتر است ولی ارزش غذایی خرما از قند بیشتر است زیرا قند موجود در خرما، قند زنده است».

۱۶- خرما در حالت رطب ، قسب و حتا کال نیز اثرات درمانی خاص خود را دارد. قسب، گرم و خشک ، نافع استسقاء (مسکن تشنگی، قطع کننده اسهال رطوبتی و پاک کننده اخلاط سینه می باشد.

۱۷- اثرمعجزه آسای هسته خرما، از بین بردن تورم پلک‌های چشم است برای این منظور پمادی از هسته خرما درست کرده و آن را روی چشم می گذارند این پماد برای رشد مژه‌های چشم نیز بهترین دارو است.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : arash baradari

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • کدام مطالب این وبلاگ برای شما جذابیت بیشتری دارد؟نویسندگان

ماساژور همراه میکروادکلن مردانه Carolina 212 Menادکلن مردانه کریستین دیور فارنهایتماشین ریش تراش مردانهانرژی زا boost کافئینمكس نچرال اسلیمینگدرمان سفیدی موافزایش قد نچرال و لـ.ـثمو زن گوش و بینی hygienicافزایش قد نچرال و لـ.ـثکرم لایه بردار فرانسویعطر زنانه ورساچ versaceعطر Paco Rabanne one MILLIONجنسینگ